سورپرایز بعدی کی روش؛ غول 196 سانتی‌متری

فوتبال ایران

 شایعه حضور غول 196 سانتیمتری پتربورو در تیم ملی ایران از ماه‌های قبل شنیده می‌شد.

SiaMansouriShahrzad new size

 

در روزهایی که او با پیراهن شماره 5 پتربورو درخشش در لیگ یک انگلیس را آغاز کرده بود. تفضلی اگر با پتربورو به روند موفقیت ادامه بدهد و در زمره تیم‌های مدعی صعود به چمپیونشیپ قرار بگیرد، شاید نظر کی روش را به خود جلب کند و بتواند در فهرست تیم ملی ایران قرار بگیرد. برای تفضلی حضور در تیم ملی ایران یک اتفاق ویژه است. بخصوص که او بختی برای بازی در انگلیس ندارد و هرگز نمی‌تواند پیراهن این تیم را بپوشد

همبازی سابق لوک شاو و الکس چمبرلین (ستاره‌های این روزهای منچستر یونایتد و لیورپول ) در تیم‌های پایه ساوتهمپتون، این روزها در لیگ یک انگلیس حضور دارد و البته امیدوار است همراه با پتربورو یونایتد به چمپیونشیپ صعود کند. این قصه رایان تفضلی است. مدافعی که پدرش ایرانی است و مادرش اهل انگلیس. او فوتبال پایه‌اش را از مدرسه استعدادپرور شهر ساتن یعنی ساوتهمپتون شروع کرد. مدافعی چهارشانه با قامت 196 سانتیمتر که اندام ورزیده مهم‌ترین خصوصیتش است.

رایان علی‌رغم توجه مسوولان ساتن (ساوتهمپتون) خیلی در آن تیم مورد استفاده قرار نگرفت و هیچ گاه به ستاره‌ای در حد و اندازه‌های شاو، چمبرلین و بیل تبدیل نشد. تفضلی پس از انتقالی قرضی به تیم سالیسبوری سیتی در دسته‌های پایین‌تر و بازگشت به ساوتهمپتون به خاطر فیزیک خاصش از تیم کنار گذاشته شد. او به دسته‌های خیلی پایین‌تر رفت. به صورت آزاد به ایستلای اف سی پیوست و بعد کمبریج سیتی در دسته بالاترش و بعد به تیمی قوی‌تر به نام منسفیلد تاون تا روند صعودی‌اش را حفظ کند. او حالا یکی از بازیکنان کلیدی پتربورو در لیگ یک انگلیس است.

تفضلی با پتربورو، رده دوم لیگ یک انگلیس را در اختیار دارد. پتربورو 8 بازی انجام داده و 17 امتیاز کسب کرده است. این تیم پس از شرزبوری تاون که 22 امتیاز اندوخته و به صدر جدول تکیه زده، عنوان دوم را به خود اختصاص داده است. بالاتر از تیم‌های مطرحی چون بلکبرن، چارلتون اتلتیک، بردفورد سیتی، ویگان و ویمبلدون.

رایان در هر 8 بازی پتربورو یکی از بازیکنان اصلی بوده و در ترکیب ابتدایی گرنت مک کان قرار گرفته است. او روی هم 676 دقیقه در زمین بوده و یک گل نیز به ثمر رسانده. گلی که او هفته هفتم و در ورزشگاه خانگی وارد دروازه میلتون کرد. تفضلی 25 ساله امیدوار است پتربورو همین روند را ادامه بدهد و در نهایت جواز صعود به چمپیونشیپ را به دست بیاورد. این تنها هدف رایان و سایر بازیکنان پتربورو در این فصل است.

تفضلی البته یک هدف دیگر هم در ذهن خود دارد. هدفی که شخصی است و مربوط به حضور او در تیم ملی فوتبال ایران. رایان بارها اعلام کرده که دوست دارد برای تیم ملی ایران بازی کند. اتفاقی که فعلا رخ نداده اما بعید نیست در ماه‌های آینده، تفضلی هم در فهرست کی روش قرار بگیرد و در اردوی تیم ملی ایران شرکت کند.

مصاحبه چند سال قبل تفضلی را مرور می‌کنیم. جایی که گفته بود برای حضور در تیم ملی ایران باید حداقل در چمپیونشیپ بازی کند: «اول از همه، حضورم در تیم ملی برای خانواده‌ام افتخار است. قطعا بازی برای کشور فوتبالدوستی مانند ایران افتخار است. بازی تحت هدایت کارلوس کی‌روش نیز یک رویا است. او مربی چند نفر از بهترین بازیکنان جهان بوده. می‌دانم برای اینکه به تیم ملی ایران دعوت شوم باید در سطحی بالاتر و حداقل در لیگ دسته اول بازی کنم. فکر می‌کنم اگر به لیگ دسته یک (چمپیونشیپ ) یا بالاتر بروم شانس زیادی برای دعوت خواهم داشت. بازی برای تیم ملی ایران قطعا فوق‌العاده خواهد بود. من سخت مشتاقم که برای ایران بازی کنم و قطعا هر کاری که این فرصت را برای من مهیا کند و مرا در چنین موقعیتی قرار بدهد انجام خواهم داد.»

پدر تفضلی اغلب به ایران می‌آید، چون بستگان او هنوز در ایران سکونت دارند اما رایان هرگز حضور در این سفر را تجربه نکرده. شاید به همین خاطر هم هست که فارسی صحبت نمی‌کند و آشنایی چندانی با زبان پدری‌اش ندارد. رایان به دلیل علاقه پدرش به فوتبال ایران، اخبار را پیگیری می‌کند و با بازیکنان ایرانی آشنایی دارد. او علی دایی را می‌شناسد و البته بازیکنانی نظیر اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان که سابقه بازی برای فولام و بولتون را در کارنامه دارند.

با توجه به جونگرایی کارلوس کی روش در تیم ملی ایران و البته دعوت نشدن پژمان منتظری به آخرین اردو، پیش‌بینی می‌شود تفضلی، گزینه بعدی مرد پرتغالی باشد. گزینه بعدی برای حضور در تیم ملی ایران. آن هم پس از سامان قدوس که به تازگی بین سوئد و ایران، دومی را انتخاب کرده است.

شایعه حضور غول 196 سانتیمتری پتربورو در تیم ملی ایران از ماه‌های قبل شنیده می‌شود. در روزهایی که او با پیراهن شماره 5 پتربورو درخشش در لیگ یک انگلیس را آغاز کرده بود. تفضلی اگر با پتربورو به روند موفقیت ادامه بدهد و در زمره تیم‌های مدعی صعود به چمپیونشیپ قرار بگیرد، شاید نظر کی روش را به خود جلب کند و بتواند در فهرست تیم ملی ایران قرار بگیرد. برای تفضلی حضور در تیم ملی ایران یک اتفاق ویژه است. بخصوص که او بختی برای بازی در انگلیس ندارد و هرگز نمی‌تواند پیراهن این تیم را بپوشد. قطعا به همین دلیل هم هست که این مدافع تنومند از حضور در تیم ملی ایران استقبال کرده است..

 

Donyaye Varzesh Toronto
با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید