نگاهي به دو قطبي جديد شکل گرفته در ورزش ايران بين ورزشکاران فوتبالي و غير فوتبالي

فوتبال ایران

دردسرهاي يک پاداش يک ميليون دلاري

Rahpad MOHAJERAT

 

سعيد احمديان – روزنامه نگار ورزشي

اخبار ورزش ايران اين هفته تحت تاثير دو قطبي عجيب و حيرت انگيزي بود که بين قهرمانان و مدال آوران رشته هاي غير فوتبالي و فوتبالي شکل گرفته بود، جايي که حريم ها فرو ريخت و روي چهره هاي مشهور ورزش که هر کدام شان در بين مردم محبوبيت خاصي دارند، بهروي هم باز شد. يکي آن گفت و يکي اين پاسخ داد تا هنوز عرق ورزش ايران از جنجال هاي دو قطبي کي روش و برانکو که به مواجهه هواداران پرسپوليس و تيم ملي انجاميده بود، خشک نشده، دوباره گرفتار يک دو قطبي ديگر شويم. اگر در جريان جام ملت ها اين دو قطبي بين خود اهالي فوتبال بود، اين بار فوتبالي ها يک طرف ماجرايند و طرف ديگر رشته هاي منهاي فوتبالي، اختلافي که در فاصله کوتاه مانده تا کسب سهميه هاي المپيک توکيو نگران کننده است و مي تواند پاشنه آشيل ورزش ايران در المپيک 2020 باشد.

*دوقطبي از کجا شکل گرفت؟
دو قطبي جديد ورزش ايران از تائيد پاداش يک ميليون و پنجاه هزار دلاري وزارت ورزش به ملي پوشان فوتبال در جريان جام ملت ها آغاز شد، تائيديه اي که تکذيبيه اي بر صحبت هاي جنجالي کي روش در برنامه آسيا 2019 شبکه سوم تلويزيون ايران بود. سرمربي پرتغالي در اين مصاحبه کوتاه که پس از پايان جام ملت ها روي آنتن رفت مدعي شد که مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال ايران به او گفته است وزارت ورزش مخالف حضور اين مربي پرتغالي در تيم ملي فوتبال است و به همين خاطر يک پني هم به فوتبال کمک نمي کند. اين صحبت ها سبب شد تا وزارت ورزش واکنش نشان بدهد و اعلام کند که در جريان رقابت هاي جام ملت ها، يک ميليون و پانصدهزار دلار به ملي پوشان فوتبال پاداش داده است، پاداشي نزديک به 12 ميليارد تومان. پرداخت چنين پاداش هنگفتي در شرايطي که تيم ملي فوتبال نتوانسته حتي به فينال هم برسد، عجيب بود.
پس از رسانه اي شدن اين پاداش بود که بهداد سليمي قوترين مرد جهان و دارنده مدال طلاي وزنه برداري المپيک و جهان در يک استوري در اينستاگرام با ادبيات تند و زننده به فوتباليست ها تاخت و چنين پاداشي را حق شان نداشت. بهداد هر چند در ادامه از به کار بردن ادبيات توهين آميز براي فوتبالي ها عذرخواهي کرد اما اعتراض او به تبعيض بين فوتبالي ها و رشته هاي ديگر که تا پيش از اين به صورت محدود از سوي برخي قهرمانان المپيکي و جهاني مطرح مي شد، را تبديل به خبر اول ورزش ايران کرد.
بهداد چند روز بعد از استوري جنجالي اش در مصاحبه با راديو تهران تاکيد کرد که اعتراضش به خاطر تبعيض ها بوده است: «پاداشی که برای این برد‌های بی‌اهمیت دادند، تبعیض بین ورزشکاران بود. حرف‌های من هم فنی نبود، بلکه از این تبعیض صحبت کردم. بعد از ۴۳ سال فرصتی که به فوتبال داده شده، وقت آن است که تبعیض و فاصله‌ها کمتر شود و ورزشکاران رشته‌های غیرفوتبالی دغدغه نداشته باشند. خیلی از قهرمانان المپیک ما به سختی روزگار‌ می‌گذرانند و حق‌شان این نیست.»
قهرمان وزنه‌برداری المپیک و جهان با بیان اینکه قبول دارد فوتبال نسبت به رشته‌های دیگر یک پدیده اجتماعی است، معتقد بود که باید فاصله حمایت‌ها بین مدال‌آوران و فوتبالی‌ها کمتر شود: «حرفم این است که اختلافات کم شود. ۱۲ میلیارد تومان پاداشی که به فوتبال بابت چند برد دادند، مساوی با بودجه دو سال و نیم فدراسیون وزنه‌برداری با این همه قهرمان المپیک است. وزنه‌برداری در سال ۵ میلیارد بودجه می‌گیرد و این واقعاً بی‌عدالتی است.»
*پاسخ به بهداد با چاشني غلط املايي
پس از اين استوري بود که دو قطبي جديد ورزش ايران شکل گرفت تا حاشيه همچنان به ورزش چسبيده باشد.در ادامه ملي پوشان فوتبال با يک پست در اينستاگرام که غلط املايي کلمه «ارز» که به صورت «عرض» نوشته شده بود، در آن حاشيه ساز شد، به اعتراض بهداد پاسخ دادند و برخي از بازيکنان تيم ملي مانند مهدي طارمي و رويا غفوري با گذاشتن اين پست سعي کردند تا هجمه ها را فوتبال دور کنند.
در بخشي از اين پست آمده است:« ورزشکار محترم همین بس که شما در المپیک ریو حذف شدى و مانند مدال آوران، پاداش ریالی و ارزی و سکه‌های دولت و کمیته ملی المپیک و بخش خصوصی را دریافت کردى، چطور به خودت اجازه می‌دهى ما بازیکنان تیم ملی فوتبال را که با جان و دل، برای ارتقا فوتبال کشورمان جنگیده‌ایم و دو ماه است شدیدترین فشارها را تحمل کردیم، بی غیرت بنامى.ضمنا طى این چند سال اخیر تیم ملى فوتبال مبلغى نزدیک به بیست میلیون دلار ارز اورى به کشور داشته اما شخص شما چه؟!مگر تیرماه امسال نگفتی که اگر پاداش‌ها کم شود، در مسابقات جهانی شرکت نمی‌کنی؟ لطفاً احترام خودت را نگه دار. چطور به خودت اجازه می‌دهی ما را فاسد و بی غیرت و بی وطن بنامی؟اگر فکر میکنى حقی از شما ضایع شده است، از فدراسیون مربوطه و وزارت ورزش و کمیته المپیک پیگیری کنید و حقتان را بگیرید. اما هرگز حق نداری به ما توهین کنید.»
*اعتراض ها به تبعيض بالا گرفت
با اين حال پاسخ فوتبالي ها هم نتوانست فضا را به نفع آنها برگرداند تا در ادامه بيشتر قهرمانان المپيک و جهان پشت بهداد درآمدند، قهرماناني که با وجود مدال هاي با ارزش شان در المپيک و جهاني همواره نسبت به عدم رسيدگي و پاداش هاي اندک شان انتقاد داشته اند و مي گويند چرا پول و توجه ورزش ايران بايد به سمت فوتبالي برود که 43ساله است حتي در آسيا هم نتوانسته قهرمان شود، چه برسد به موفقيت در جام جهاني يا حتي صعود به المپيک!
برخی از ورزشکاران همچون قهرمانان کشتی مثل حمید سوریان، احسان لشگری، حسن رنگرز وحسین توکلی، بهادر مولایی، نواب نصیرشلال و رسول تقیان قهرمانان وزنه‌برداری، حسین کیهانی قهرمان دوی ۳ هزار متر با مانع بازی‌های آسیایی و امیر مهدی‌زاده قهرمان کاراته به حمایت از بهداد سلیمی پرداختند و به کسب عنوان‌ها و قهرمانی‌های به دست آمده توسط سلیمی اشاره کردند.
صمد نیکخواه‌بهرامی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال هم در مصاحبه اي با يکي از شبکه هاي راديويي ايران، به فوتبالي ها کنايه زد و گفت:«با وجود توجه ۹۵ درصدی مسئولان به فوتبال، افتخارات این رشته شاید ۵ درصد باشد. به نظرم عادلانه‌تر این است که مسئولان یک برنامه منظم‌تری داشته باشند. فوتبال از بحث ورزش خارج است و سیاسی دنبال می‌شود و توجهاتی که به آن می‌شود قطعاً بیشتر از رشته‌های دیگر است، اما توجهاتی که به بهداد سلیمی و امثال او شده قابل قبول نیست. نمی‌گوییم به اندازه فوتبال توجه شود، اما حداقل شبیه فوتبال باشد. اگر این امکاناتی که برای فوتبال وجود دارد، در رشته‌های دیگر هم وجود داشته باشد، درصد مدال‌آوری تغییر خواهد کرد و قطعاً بیشتر خواهد شد.»
*مگر شرايط اقتصادي سخت نبود؟
پاداش يک ميليون دلاري وزارت ورزش به ملي پوشان فوتبال با وجود حذف از جام ملت ها در شرايطي بود که به خاطر شرايط اقتصادي ايران که پس از خروج ايالت متحده از توافق هسته اي و بازگشت تحريم ها سخت تر شده است، مسئولان ورزش ايران بارها در سال جاري به رياضت اقتصادي و کاهش هزينه ها در ورزش تاکيد کرده اند. همين مسئله سبب شده بود تا قهرمانان برخي رشته هاي ورزشي حتي براي کسب سهميه المپيک و شرکت در رقابت هاي بين المللي با هزينه شخصي اعزام شوند. مانند ملي پوشان کاراته که ماه گذشته با هزينه شخصي به ليگ جهاني اين رقابت ها در فرانسه رفتند.
حتي شرايط سخت اقتصادي بهانه اي شده تا پاداش هاي رشته هاي ديگر هم به تعويق بيفتند. در چنين شرايطي ورزشکاران منهاي فوتبالي به وزارت ورزش ايران که بايد متولي کل ورزش باشد، انتقاد دارد که چرا به آنها گفته مي شود پول نيست اما به فوتبال که مي رسد پول هست و يک ميليون دلار پاداش به ملي پوشان اين رشته پرداخت مي شود.
فاطمه اعتدادي ملي پوش فوتسال بانوان ايران يکي از قهرماناني است که نسبت به عدم پرداخت پاداش اندک شان به دليل قهرماني در آسيا، انتقاد دارد. او به خبرگزاري ايسنا ايران گفته است:«در این مدت فقط صبر کردیم و الان هم منتظریم تا عید این پاداش را بدهند. اردیبهشت امسال قهرمان شدیم. آن موقع شرایط اقتصادی با الان کاملاً متفاوت بود و ۲۰ میلیون ارزش داشت، اما الان پراید ۴۰ میلیون تومان شده است. به نظرم در این مورد کوتاهی کردند، ولی قول دادند تا قبل عید پاداش‌ها را بدهند.»
محمد احمدزاده کاپيتان تيم ملي فوتبال ساحلي ايران هم به ابن وضعيت و تبعيض ها اعتراض دارد:« اوضاع ما افتضاح است. ما سوم جهان شدیم و وزارت ورزش به ما دو و نیم سکه پاداش داد. پاداش سومی جهان دو و نیم سکه است؟ آقای تاج به وزارت ورزش نامه زد که کاری مرتبط و مثلاً در تربیت‌بدنی‌های استان‌ها به بازیکنان تیم ملی داده شود اما همین را هم قبول نکردند. آن‌ها گفتند کار فقط به ورزشکاران رشته‌های المپیکی یا آسیایی تعلق می‌گیرد. یعنی به بازیکنان فوتبال ساحلی و فوتسال که مقام‌های سوم جهان را دارند کار تعلق نمی‌گیرد. پس اگر این‌طور است ما جمع کنیم برویم.از پاداشی که فدراسیون قرار بود به خاطر مقام سومی جهان به ما داده شود ۵ میلیونش پرداخت شده و دو سال است که ۱۰ میلیون دیگرش باقی مانده. الان ۱۰ میلیون تومان پول تو جیبی هم حساب نمی‌شود.»
*وزارت ورزش يا وزارت فوتبال؟
در اين بين مسئولان وزارت ورزش ايران که تصور مي شد واکنش معقولانه اي به اين اعتراض نشان دهند و اوضاع را آرام کنند، در واکنش هايشان به دفاع از پاداش يک ميليون دلاري پرداختند تا نشان دهند به سمت فوتبال غش کرده اند. در همين راستا محمدرضا داورزني معاون وزير ورزش ايران که چمدان اين پاداش جنجالي را به امارات برده است، اينطور واکنش نشان داد:« اینکه ما بخواهیم خود را با رشته‌های دیگر مقایسه کنیم، قیاس درستی نیست. هر رشته جایگاهی در کشور دارد و بر اساس آن پاداش دریافت می‌کند. ورزشکاران سرمایه‌های ملی ما هستند و هر رشته‌ای بنا به رویدادی که دارد، نسبت به سایر رشته‌ها جایگاه خاصی دارد که ما بر اساس آیین‌نامه و مقررات، پاداش مدال‌آوران که در وزارت ورزش و جوانان ترسیم شده به ورزشکاران می‌دهیم و هر سال بر اساس افتخارآفرینی آن‌ها در رویداد‌های آسیایی، جهانی، المپیک و جام ملت‌ها پاداشی پیش‌بینی می‌کنیم.»
داورزني اينگونه صحبت هاي را به نفع فضاي ورزش ندانست:« اینگونه تخریب‌ها به نفع جامعه ورزش و ورزشکاران نیست. قبول دارم که ورزشکاران توقع دارند که جایگاه آن‌ها دیده شود، اما باید بگویم جایگاه رشته‌ها با هم متفاوت است. آن‌ها اجازه دهند این بحث‌ها در جای دیگری بررسی شود، نه در رسانه‌ها و فضای مجازی.»
در حالی داورزنی مدعی است که انتقادها به تبعيض ها بايد در جلسات مديران و ورزشکاران مطرح شود که بهداد سليمي در مصاحبه اي عنوان کرده بود که آنها اين انتقادها و نگاه ويژه به فوتبال را در جلسات مختلف به مسئولان ورزش ايران گوشزد کرده اند اما شرايط تغيير نکرده است و به همين خاطر آن را در فضاي مجازي مطرح کرده اند، فضايي در چند سال اخير توانسته نقش زيادي در تحولات ايران بازي کند.
مسعود سلطاني فر وزير ورزش ايران هم که انتقادهاي اصلي به او است، هم با لحن عجيبي به اعتراض ورزشکاران پاسخ داد تا مشخص شود وزارت ورزش ايران اين اعتراض ها را به رسميت نمي شناسد. سلطاني فر در واکنش به نقد قهرمانان ورزش ايران به تبعيض ها گفته است:« برويد از خودشان بپرسيد.»
*دو قطبي ورزش پاشنه آشيل المپيک مي شود
با اين حال در حالي که يک سال تا المپيک باقي مانده، خيلي از مديران و قهرمانان ورزش ايران، چنين دوقطبي را به نفع ورزش نمي دانند و معتقدند بايد از گسترش اين مسئله جلوگيري شود. رضا صالحي اميري رئيس کميته ملي المپيک ايران در واکنش به اين اختلافات گفته است:«مناقشه میان قهرمانان خلاف مصالح ملی است. همه آن‌ها افتخارآفرین هستند و نباید مسائلی فرعی مثل پاداش، زمینه کینه‌ورزی شود، چراکه این کار تخریب‌گر است.»
کیانوش رستمی، قهرمان وزنه‌برداری جهان و المپیک ايران هم با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی از دو طرف خواست به تنش ها پايان دهند: «من خاک پای تمام ورزشکارای ایران هستم، چه وزنه‌بردار چه فوتبالیست. چه قهرمان المپیک، چه لژیونر. داداشای بزرگم توی شرایط کنونی، مردم و مملکته ما بیشتر از هر چیز به شادی و همدلی نیاز داره. فرقی هم نمیکنه این شادی از گل سردار عزیز باشه یا یه ضرب قهرمان المپیک بهداد سلیمی، هدف همه ما یکیه. جامعه‌ای که گذشت توش نباشه، عاقبت به خیر نمیشه. دست تک‌تکتون رو میبوسم و استدعا دارم به این تنش‌ها پایان بدیم.»

 

 

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید