تمدید قرارداد برانکو؛ یک بازی حساب‌ شده؟

فوتبال ایران

 پس از پایان رقابت‌های این فصل فوتبال ایران و کسب دوگانه توسط پرسپولیس، این باشگاه خیلی زود وارد یک گرداب شده و حواشی اطراف این تیم بی‌پایان به نظر می‌رسد.

 

Rahpad MOHAJERAT

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی این تیم در پایان فصل برای گذراندن تعطیلات به کشورش رفت و همزمان برخی خبرنگاران نزدیک به این مربی کروات اعلام کردند که او وسایل شخصی‌اش را جمع کرده و این وسایل آماده ارسال به گمرک هستند. این موضوع زمانی مطرح شد که رسانه‌های مطرح عربستانی اعلام کردند الاهلی با یک مربی با کارنامه درخشان قرارداد امضا کرده، اما به خاطر احترام به هواداران تیم سابق مربی انتخابی، این موضوع دو هفته دیگر رسما اعلام می‌شود. در همین اثنا برانکو وکلایش در ایران را مرخص کرد و به همکاری با آنها پایان داد. همه اینها در حالی بود که هواداران از پیش می‌دانستند اگر پرسپولیس تا اواخر خرداد طلب ۵۰۰ هزار دلاری برانکو را نپردازد، قرارداد فی ما بین مربی و باشگاه که یک سال دیگر اعتبار دارد، لغو می‌شود. تمام این اخبار و حواشی موجی از اضطراب بین هواداران ایجاد کرد و واکنش‌های متفاوتی از هر سو روانه باشگاه می‌شد. انتقاد به مدیریت عرب و همچنین درخواست از هر ارگانی برای حفظ برانکو. سرانجام پس از اینکه فضا کاملا مسموم شده بود، روابط عمومی پرسپولیس به صورت رسمی اعلام کرد که برانکو سال آینده در این تیم ماندنی است و هواداران به شایعات توجهی نکنند. اما موضع رسمی باشگاه تغییری در جو رسانه‌ای ایجاد شده نداشت. در این بین چندین نکته مطرح است که باید به آنها توجه ویژه‌ای کرد. در وهله اول اینکه برانکو در حال حاضر حق مذاکره با هیچ باشگاهی را ندارد. او یک سال با پرسپولیس قرارداد دارد و بر اساس قانون از پنجره نقل و انتقالاتی زمستان مجاز به مذاکره برای انتخاب تیم بعدی‌اش است. به این ترتیب تمام اخباری که در مورد انعقاد قرارداد بین او و الاهلی شنیده می‌شود، کذب محض است. چرا که هم باشگاه عربستانی و هم برانکو از عواقب این نقض آشکار قانون آگاهند. نکته دوم که بسیار تاسف‌آور است مربوط به فضای رسانه‌ای باشگاه می‌شود. روابط عمومی باشگاه پرسپولیس هیچ سیطره‌ای بر هواداران نداشته و اعلام حساب رسمی باشگاه در شبکه‌های اجتماعی نیز تاثیری بر فضای مسموم ایجاد شده ندارد. عدم اعتماد هواداران به مدیران باشگاه در چنین مواقعی بحرانی می‌نماید و بهتر است چاره‌ای اساسی برای بهبود رابطه باشگاه و هوادار اندیشیده شود. اما چرا این فضا ایجاد شده است؟ انفعال و سکوت اولیه پرسپولیس در قبال شایعات به خاطر چه بود؟

شاید پاسخ، یک پولتیک از سوی مدیران باشگاه باشد. عرب، مدیرعامل پرسپولیس می‌تواند محبوبیتی که نتوانسته کسب کند را با این ترفند به دست آورد. او می‌تواند انجام وظیفه‌اش را تا روز آخر به تعویق بیندازد و سرانجام در آخرین روز مهلت برانکو برای پرداخت مطالباتش، مانند سوپرمن پول او را پرداخت کند. این اتفاقی معمول بود که باید می‌افتاد و در سال‌های قبل هم افتاده است، اما با شرایط ایجاد شده گویا قرار است یک کار خارق‌العاده انجام شود. تا همین امروز دو تن از بازیکنان لیست برانکو جذب تیم‌های دیگر شده‌اند. مدیران این باشگاه می‌توانند ضعف‌شان در موارد دیگر را، با ایجاد یک بحران ساختگی و حل این بحران زیر سایه بکشانند و چهره ابرقهرمان‌ها را به خود بگیرند. شواهد و قرائن نشان می‌دهند برانکو در پرسپولیس ماندنی است و حتی اگر دلش هم نخواهد، یک سال دیگر با این تیم قرارداد دارد، ضمن اینکه در فوتبال ایران هم ۵۰۰ هزار یورو یا دلار، رقم چندانی برای حفظ سرمربی تیم قهرمان نیست. همه ‌چیز به ما نشان می‌دهد که یک بازی در جریان است و قرار است ضعف‌های زیادی با حفظ برانکو پوشانده شود.

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید