پشت پرده انتخاب مارک ویلموتس؛ قرار بود هروه رنار تیرماه سرمربی تیم ایران شود

فوتبال ایران

پس از حذف ایران در جام جهانی روسیه، دیگر همه می دانستند دوران کاری کارلوس کی روش در کشورمان به پایان رسیده است.

 

fariborz farhoodi

کی روش هم از ایران رفت و همه دنبال پیدا کردن سرمربی بعدی تیم ملی بودند.

فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نمی خواستند جانشین کی‎روش یک مربی  کمتر از او باشد و به همین دلیل با مربیانی مذاکره کردند که رزومه قابل قیاسی با سرمربی سابق تیم ملی داشته باشند.

بلافاصله شایعه مذاکره فدراسیون فوتبال با زلاتکو دالیچ، رسانه‎ای شد. شایعه ای که بر اساس آن برانکو مامور مذاکره با هموطنش شده بود و پروفسور به همین دلیل راهی امارات شد تا با  سرمربی تیم نایب قهرمان جهان صحبت کند! شایعه ای که هم برانکو آن را تکذیب کرد هم فدراسیون فوتبال!  در شرایطی که دالیچ تیمش را آماده رقابتهای انتخابی یورو 2020 می کرد این شایعه دوباره منتشر شد که فدراسیون فوتبال کماکان دالیچ را زیر نظر دارد و ممکن است تا چند ماه آینده مذاکرات با این مربی موفق را به شکل جدی تری پیگیری کند تا شاید دالیچ جانشین کی روش شود!

دیگر مربی که نامش به عنوان گزینه جانشینی کی روش منتشر شد هروه رنار است. مربی فرانسوی که از نزدیک شاهد عملکرد تیم ملی در جام ملتها بود. او اگر چه سرمربی مراکش است اما گفته می شد احتمال حضورش در تیم ملی ایران هم وجود دارد." این خبری بود که از  لابلای گفتگوهای رئیس فدراسیون با چند تن از افراد مطمئن و مورد اعتمادش به بیرون درز کرد. گفته می شد توافق با رنار تا حد زیادی پیش رفته و این سرمربی جذاب فرانسوی که در جام جهانی هدایت تیم ملی مراکش را برعهده داشت خیلی زود به ایران خواهد آمد."

 سرمربی تیم ملی فوتبال مراکش که در جام جهانی 2018 روسیه نیز مقابل ایران روی نیمکت مراکش نشسته بود. جام ملت های آسیا را نیز از نزدیک تماشا کرد. حضور او در جایگاه ویژه ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین برای تماشای بازی ایران و ژاپن در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا نیز این موضوع را مطرح کرد که رنار جانشین قطعی کارلوس کی‌روش خواهد بود.

هروه رنار تماشاگر دیدار امارات و قطر در ورزشگاه محمد بن زاید شهر ابوظبی نیز بود‌. رنار در واکنش به اینکه آیا قرار است برای هدایت تیم ملی ایران مذاکره‌ای داشته باشد، اعلام کرد:

" من اخیراً قراردادم را با فدراسیون فوتبال مراکش تمدید کرده‌ام."

ابقات جام ملت‌های آفریقا آماده می‌کند.

مربی اهل کشور فرانسه در شرایطی هدایت تیم ملی مراکش را بر عهده داشت که قراردادش تا پایان جام ملت‌های آفریقای جنوبی با این کشور

 بود و از فدراسیون فوتبال خبر می‌رسید  این مربی جدی ترین گزینه برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران خواهد بود. ظاهراً مسئولان فدراسیون فوتبال از مدت‌ها قبل عملکرد و شرایط این مربی را زیر نظر داشته و برای حضور او روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران تا حدودی به جمع بندی رسیده بودند اگر چه فدراسیون فوتبال ایران مارک ویلموتس را به عنوان یک گزینه اروپایی دیگر مد نظر داشت. فدراسیون فوتبال حتی مذاکراتی را هم با ویلموتس انجام داده اما به نظر می‌رسید رنار اصلی ترین گزینه تاج برای جانشینی کی‌روش باشد.

رنار که دیدار تیم ملی فوتبال ایران و ژاپن را در ورزشگاه هزاع بن زاید از نزدیک تماشا کرده بود در اواخر تیرماه سال ۹۸ (جام ملت‌های آفریقا از ۳۱ خرداد تا ۲۸ تیر برگزار شد) قراردادش با فدراسیون فوتبال مراکش به پایان می‌رسید و ظاهراً در این زمینه هم با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران به مذاکرات مثبتی رسیده بود.

قرار هم گذاشته شد تا آخر تیرماه ۹۸ زلاتکو کراچار کروات همزمان هدایت تیم امید و بزرگسالان ایران را توامان و موقت بر عهده داشته باشد تا قرارداد هروه رنار با تیم ملی مراکش به پایان برسد اما...

کرانچار از تیم امید کنار گذاشته شد که همه برنامه ها عوض شود.

در نهایت اما مارک ویلموتس، ملی پوش و سرمربی سابق تیم ملی بلژیک که برای انجام مذاکرات نهایی برای هدایت ملی پوشان ایرانی به تهران سفر کرده بود در نهایت اول خرداد ۹۸ با امضای قراردادی به صورت رسمی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران معرفی شد.

این مربی شناخته شده که از بلژیک و سنگال هم کنار گذاشته شده است به احتمال فراوان از تیم ملی ایران هم اخراج خواهد شد!

Donyaye Varzesh Toronto
با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید