سخن هفته به قلم کوروش تشت زر: دربی 83، شام آخر یا ماه عسل

فوتبال ایران

باز هم دربی، باز هم هیجان و باز هم حساسیت کاذب برای 3 امتیاز که برای طرفداران دو تیم کسب این 3 امتیاز معنای دیگری به اندازه مرگ و زندگی دارد.


طرفدارانی از دو تیم را می شناسم که شب و روزشان را با پرسپولیس و استقلال سپری می کنند و حاضرند تیم شان قهرمان لیگ نشود ولی دربی را ببرند تا به قول خودشان یک سال کُری خوانی را از دوستان و آشنایان طرفدار رقیب ببرند. دربی در همه جای دنیا جذابیت خاص خود را دارد اما به جرأت می توان گفت که دربی تهران یکی از 10 دربی پر هیجان و بحث انگیز دنیای فوتبال است. این روزها که استقلال از 5 بازی گذشته فقط 3 امتیاز کسب کرده کمتر کسی از برد و پیروزی شاگردان منصوریان در دربی حرف می زند، اما دربی با دیدارهای دیگر فرق دارد و نتایج دو تیم و این که کجای جدول قرار گرفته اند در موفقیت نقشی ندارد. هر تیمی که از لحاظ روحی و روانی آماده تر باشد و دربی بازهای بیشتری داشته باشد برنده خوشبخت این دیدار است. منصوریان از این لحاظ که چهاردهم جدول است و علی رغم این که تیمش زیر فشار است، کسی انتظار برد از او ندارد. اگر ببرد یک کار خارق العاده انجام داده و یک شبه خودش و تیمش را از بحران نجات می دهد.

13 KababMahitabe

در آن سو پرسپولیس و برانکو توقعات همه را از تیم شان بالا برده اند و هیچ طرفداری به کمتر از 3 امتیاز راضی نخواهد شد و این یعنی استرس و بار روانی روی دوش برانکو و ساق های بازیکنان، تازه اگر غرور کاذبی که به واسطه تعریف و تمجیدهایی که رسانه ها از پرسپولیس می کنند روی شاگردان برانکو تأثیر نگذارد. تمام تحلیل های کارشناسان و همه برای پیش بینی نتیجه دربی فقط حدس و گمان است و بارها شاهد بوده ام که به دفعات پرسپولیس و استقلال وضعیت خوبی نداشته اند ولی دربی را برده اند. یکی از نکات امیدوار کننده استقلالی ها برد منصوریان و نفت در دیدار ماقبل آخر فصل پیش مقابل پرسپولیس است که قهرمانی را از قرمزها گرفت و این نشان می دهد که منصوریان راه بردن پرسپولیس را بلد است، ضمن این که برانکو هم تجربه حضور در دربی را پیدا کرده و تجربه بالای او و ضعف خط دفاعی استقلال شاید نتیجه ای غیر قابل باور در دربی 83 را رقم بزند. این دربی شام آخر یا ماه عسل منصوریان خواهد بود.

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید