به سرمربی بلژیکی گفتند درترکیه بمان و ایران نیا!

فوتبال جهان

به سرمربی بلژیکی گفتند درترکیه بمان و ایران نیا!

Farzad Farhoodi 03 wb site copy

 

همان طور که درجریان هستید سرمربی بلژیکی تیم ملی پس ازکشو وقوس های فراوان بالاخره یکشنبه 19 آبان ماه به تهران آمد و از روز دوشنبه تمرین تیم ملی با حضور ویلموتس و خبرنگاران برگزارشد.
ابتدا عنوان شد مارک ویلموتس پس از بدقولی فدراسیون در پرداخت تعهداتش، حضور در ایران را به تعویق انداخت و پس از حل این مشکل، به تهران آمد تا تیم ملی را مهیای دیدار با عراق در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ کند.
جدی‌ترین شایعه‌ای هم که به گوش رسید، نارضایتی ویلموتس از نحوه دریافت قراردادش بود. شایعه‌ فسخ قرارداد او که در ابتدا خیلی جدی به نظر نمی‌رسید. اما به مرور جدی شد و...
وحید هاشمیان که در دیدار استقلال و نفت آبادان حاضر شده بود، می‌توانست با رد این شایعه، آرامش را به اردوی تیم ملی برگرداند. اما او این ماجرا را رد نکرد تا مشخص شود که حتما دلخوری ویلموتس خیلی هم بی‌اساس نیست. بعد از هاشمیان که فقط اعلام کرد در این ماجرا قصد دخالت ندارد، نوبت به شیعی مدیرعامل پیکان و عضو هیئت رئیسه فدراسیون رسید که به ماجرای دلخوری ویلموتس بپردازد.

اما شاید بپرسید که دستمزد سرمربی تیم ملی از کجا جور شد؟
درباره اینکه فدراسیون فوتبال مطالبات مارک ویلموتس را از کدام منبع فراهم کرده روایتهای متفاوتی وجود دارد. یک عده می‌گویند فدراسیون این پول را از دولت و وزارت ورزش قرض گرفته و عده‌ای هم مدعی شدند فدراسیون از طریق معاون رئیس جمهور، با شرکت گل گهر تماس گرفته تا آنها پول سرمربی تیم ملی را فراهم کنند. این خبر البته توسط یکی از مدیران فدراسیون فوتبال تکذیب شده است اما به شدت به واقعیت نزدیک است.
منبعی که این خبر را دراختیارمان گذاشت به ما گفت:
“ مارک ویلموتس روز پنج شنبه 16 آبان ماه به استانبول رسیده و قصد داشت به ایران سفرکند اما محمدرضا ساکت ازفدراسیون فوتبال با سرمربی بلژیکی تماس گرفت که درترکیه بماند و فعلا به تهران نیاید تا پول دستمزدش جور شود! به ویلموتس غیرمستقیم گفته شد که اگر الان به ایران بیایی دیگر خبری ازپول نخواهد بود! بدین ترتیب دوستان موفق شدند سرمربی تیم ملی را درترکیه نگه دارند. ازسوی دیگر ازطریق رسانه های مورد اعتماد خود این شایعه را دررسانه ها به راه انداختند که مارک ویلموتس دستمزدش را می خواهد و تهدید کرده است چنانچه پول حق و حقوق خودش و دستیارانش پرداخت نشود دربازی حساس با عراق روی نیمکت تیم ملی ایران نخواهد نشست. تهدیدی که ازسوی اعضای هیئت رئیسه فدراسیون و سایردست اندرکاران تأیید شد. با توجه به حساسیت بازی ایران و عراق همه به تکاپو افتادند. فشارزیادی روی وزارت ورزش و جوانان بود که این پول قبل ازبازی با عراق باید فراهم شود. وزارت ورزش بلافاصله مهدی تاج را فراخواند تا ازصحت و سقم ماجرا با خبرشود و رئیس فدراسیون هم تهدید مارک ویلموتس را تأیید کرد! درچنین اوضاع و احوالی رسانه های همسو نیزبسیج شده و یکصدا ازلزوم پرداخت پول ویلموتس و بازگشت او به ایران درآستانه دیدارحساس با عراق نوشتند و کلی قلمفرسایی شد! به همین خاطرو ازهمان طریقی که اشاره رفت پول دستمزد سرمربی بلژیکی تیم ملی ایران فراهم و چرداخت شد تا مارک ویلموتس به ایران بیاید. اما شاید جالب باشد بدانید این مبلغ چقدربوده است؟ مبلغ پرداختی شرکت گل گهربه ریال بوده که وزارت ورزش فقط آن را تبدیل به 900 هزاردلار کرده است. به چه شکل؟ ازطریق تخصیص ارزنیمایی ! شاید ندانید اما دلار نیمایی وقتی متولد شد که دولت، قبل از رونمایی همین بسته ارز اخیر مقرر کرده بود، صادرکنندگان با قیمت ۴۲۰۰ تومان دلارهایشان را به وارد کنندگان بفروشند. نیما در حقیقت نام سامانه ای است که این معاملات در بستر آن انجام می‌شد. تجربه موفقی هم البته از آب در نیامد و در بسته جدید ارزی گفتند قیمت دلار نیمایی می تواند با توافق بین خود صادر کنندگان و واردکنندگان تعیین شود. ارز حاصل از فروش پتروشیمی ها در تعیین قیمت این نوع ارز اثر بسزایی دارد. در حال حاضر قیمت دلار نیمایی جایی بین دلار آزاد و دلار دولتی شناور است.
بدین ترتیب مشکل ویلموتس یا به عبارت بهترفدراسیون فوتبال حل شد تا تیم ملی درآستانه دیدارحساس با تیم ملی عراق یک بحران خود ساخته را پشت سربگذارد!”
نکته؛ گرچه فدراسیون فوتبال پرداخت دستمزد مارک ویلموتس توسط شرکت گل گهر را تکذیب کرده است اما همه شواهد و قرائن حکایت ازصحت این موضوع دارد. شرکتی که یک تیم تازه لیگ برتری شده به اسم گل گهرسیرجان دارد که یکی ازکاندیداهای اصلی سقوط به دسته پایین تراست. تیمی که درهفته دهم و دربازی با شاهین شهرداری بوشهریک پنالتی مشکوک برای آن گرفته شده و ازحالا زمزمه اعتراض تیم ها بلند شده که چرا داوری ها به سود گل گهرسیرجان است؟ آیا فدراسیون فوتبال وقتی ازشرکت حامی یک تیم فوتبال پول بگیرد می تواند عدالت را بین همه تیم ها رعایت کند؟!

 

Donyaye Varzesh Toronto
با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید