پایان خوش جودوکاران با کسب عنوان چهارمی/ ژاپن قهرمان شد

ورزش ایران

پرونده رقابت‌های جودو قهرمانی جهان با قهرمانی ژاپن و عنوان چهارمی تیم ملی کشورمان در باکو بسته شد.

Rahpad MOHAJERAT

 

مسابقات جودو قهرمانی جهان که پنجشنبه ۲۹ شهریورماه با حضور ۷۵۵ جودوکار از ۱۲۵ کشور به میزبانی آذربایجان در باکو آغاز شده بود، عصر امروز با قهرمانی ژاپنی ها به پایان رسید. جودوکاران این کشور در مجموع مردان و زنان با کسب ۷ مدال طلا، ۵ نقره و ۴ عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دادند.

تیم ملی کشورمان که با سه جودوکار در این مسابقات شرکت کرده بود، با مدال طلای سعیدملایی و برنز محمد محمدی بریمانلو همراه با اوکراین به صورت مشترک عنوان پنجم را در مجموع مردان و زنان به خود اختصاص داد. جواد محجوب نیز از دست یابی به مدال بازماند.

بعد از ژاپن، کره جنوبی با دو طلا و یک نقره نایب قهرمان شد و فرانسه با یک طلا، یک نقره و یک برنز در رده سوم ایستاد. گرجستان با یک طلا، یک نقره و یک برنز چهام شد. تیم های اسپانیا با یک طلا، کوبا با دو نقره، روسیه و هلند هم با یک نقره و دو برنز، عناوین ششم تا دهم را کسب کردند.

در بخش مردان ژاپن با دو طلا، دو نقره و دوبرنز در جای نخست ایستاد. کره با دو طلا و یک نقره دوم شد، گرجستان با یک طلا، یک نقره ویک برنز در مکان سوم و ایران نیز با همان دو مدال چهارم شد. تیم های اسپانیا، روسیه و آذربایجان بعد از تیم کشورمان در مکانهای بعدی قرار گرفتند.

در روز پایانی مبارزات وزن ۱۰۰+ کیلوگرم مردان و ۷۸+ کیلوگرم زنان برگزار شد. در غیاب «تدی رنر» قهرمان ۱۰ سال گذشته جهان که از روی سکوها مبارزات رقبای خود را تماشا می کرد، این «گورام تشوشویلی» گرجستانی بود که از نبود «رنر» بیشترین بهره را برد و با برتری مقابل همه رقبا یک مدال طلای جهان به ویترین شلوغ افتخاراتش اضافه کرد.

این گرجستانی همه رقیبانش را تا فینال زیر ۳ دقیقه ضربه فنی کرد و فقط دور سوم برابر «روی مایر» هلندی به زحمت افتاد و ۷ دقیقه مبارزه کرد. مدال نقره این وزن به «کوکائوری» از آذربایجان رسید ومدالهای برنز را نیز «هاراسوا» از ژاپن و «اولزی بایار» از مغولستان دریافت کردند.

در وزن ۷۸+ کیلوگرم زنان نیز «آساهینا» از ژاپن طلا گرفت. «اورتیز» از کوبا به نشان نقره دست یافت و مدالهای برنز نیز به «کایرا سیرات» از ترکیه و «لاریسا سیریچ» از بوسنی رسید.

نفرات برتر اوزان مختلف در بخش مردان:

وزن ۶۰- کیلوگرم: ۱- تاکاتو نائوهیسا(ژاپن) ۲-روبرت مشیویدابزده(روسیه) ۳-ناکایاما از ژاپن و امیران پاپانیاشویلی (گرجستان)

وزن ۶۶- کیلوگرم: ۱- هیفومی آبه(ژاپن) ۲-یرلان سرخیزانوف( قزاقستان) ۳-زانتیارا(اوکراین) و آن بول (ژاپن)

وزن ۷۳- کیلوگرم: ۱-آن چان گریم از کره جنوبی ۲-هاشیموتو(ژاپن) ۳- محمد محمدی بریمانلو(ایران) و هدایت حیدراف(آذربایجان)

وزن ۸۱- کیلوگرم: ۱- سعید ملایی(ایران)۲- فوجی وارا(ژاپن) ۳-ودات آلبایراک(ترکیه) و ویزارسک(آلمان)

وزن ۹۰- کیلوگرم: ۱-نیکولاس شرزادشویلی(اسپانیا) ۲-فیلیپ سیلوا(کوبا) ۳-ناکاگاوا(ژاپن) و اکسل سلرگت(فرانسه)

وزن ۱۰۰- کیلوگرم: ۱-چوگوهام(کره جنوبی) ۲-وارلام لیپارتیانی(گرجستان) ۳- نیاز الیاس اف(روسیه)

وزن ۱۰۰+ کیلوگرم: ۱-گورام تشوشویلی از گرجستان ۲-کوکائوری(آذربایجان) ۳- هاراساوا(ژاپن) و الزی بایار(مغولستان)

 

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید