سعید ملایی با چه شرایطی شهروند مغولستان شد؟

ورزش جهان

سالی 100 هزار دلار به علاوه 500 هزاردلاربرای مدال المپیک

fariborz farhoodi

 

* رئیس جمهور مغول 2 بار به میراسماعیلی باخته است!
لابد می دانید سعید ملایی چند روز گذشته را در اولان‌باتور، پایتخت مغولستان سپری کرد تا با امکانات و وضعیت این کشور آشنا شود. رئیس جمهور مغولستان به طور اختصاصی، میزبان او بوده و موفق شده او را راضی کند که به جای تیم پناهندگان، در تیم ملی مغولستان به میدان رود.”
سعید ملایی عضو سابق تیم ملی جودو ایران که پس ممانعت مقامات ایرانی از مسابقه دادن با ورزشکاران اسرائیلی از تیم ایران جدا و به کشور آلمان پناهنده شده بود، اکنون شهروند کشور مغولستان شده و در مسابقات آتی جودو با پرچم این کشور مسابقه خواهد داد.
سعید ملایی پس از جدایی از تیم ایران در آخرین مسابقات جودو با پرچم فدراسیون جهانی در جودو گرنداسلم- اوزاکا شرکت کرد که در این مسابقات ناکام ماند.
او در روزهای اخیر با باتلوگا خالتما، رئیس جمهور و رئیس فدراسیون جودو مغولستان دیدار کرده و پیشنهادش برای پیوستن به تیم کشور مغولستان را پذیرفته است.
رئیس جمهور مغولستان که همزمان رئیس فدراسیون جودوی این کشورنیزهست یک جودوکار با سابقه است و دو بارهم با آرش میراسماعیلی قهرمان کشورمان مبارزه کرده است.
ازقضا رئیس جمهور مغولستان هم درمسابقات آسیایی و هم جهانی دو مرتبه به آرش میراسماعیلی باخته است.
در یکی از اجلاس های مجمع اقتصادی شرق که از ۶-۴ سپتامبر در شهر ولادی وستوک برگزار می شود، سرگئی بریلف مجری اجرایی اجلاس مجمع اقتصادی شرق خالتماگینا باتلوگا رئیس جمهور مغولستان را دعوت و به سمت تریبون راهنمایی کرد و سپس او خود را با شرایط پشت تریبون وفق داد و در این حین رئیس جمهور روسیه به شوخی به خالتماگینا باتلوگا گفت:”او می تواند به پشت تریبون رود و اجرا کند، ببینید او چطور به نظر می رسد انگاری که او قهرمان سامبو است.”
جالب آن که دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار رییس جمهوری مغولستان با وی، با بیان اینکه ایران همواره خواهان روابط خوب و پایدار با مغولستان است، ازورزش به عنوان یکی ازعرصه های همکاری دو کشوریاد کرد.
رئیس جمهور مغولستان نیز دراین دیدارگفته بود:
“ ما می توانیم در بخش ورزش بویژه کشتی همکاری های خوبی را داشته باشیم و قهرمانان کشتی ایران در مغولستان شناخته شده هستند.”
حالا همین رئیس جمهور مغولی خواستارجذب یک ورزشکارایرانی شده است. شنیدیم خالتماگینا باتلوگا درملاقات با سعید ملایی پیشنهاد وسوسه انگیزی به او داده است.
او به جودوکارایرانی وعده حقوق 100 هزاردلاری سالانه داده است و حتی گفته اگر ملایی درالمپیک 2020 توکیو مدال بگیرد 500 هزاردلار پاداش خواهد گرفت.
رئیس جمهورمغولستان تلاش می کند جدایی و پناهنده شدن چند ورزشکارخود درسال منتهی به المپیک را با ولخرجی و خرید ورزشکاران سایرکشورها جبران کند.
البته سعید ملایی در دوران ریاست فدراسیون قبلی در طی شدن این پروسه بارها با رسانه‌های مختلف مصاحبه‌هایی را انجام داد و غیر مستقیم مسئولان ورزش ایران را تهدید کرد که اگر به شرایط او رسیدگی نشود، قطعا با توجه به پیشنهادهای خارجی که از اروپا دارد، فکر خواهد کرد و دست به مهاجرت می‌زند. سرانجام سعید ملایی در کمتر از دوسال تهدید خود را عملی کرد. با این تفاوت که به جای اروپا راهی مغولستان شد!
سعید متولد شهرستان آبگرم آذربایجان در یک خانواده با 7 خواهر و برادر می باشد، اصالتا ترک زبان بوده که در تهران بزرگ شده است.
در کودکی پدرش به علت بچه دار نشدن برادرش؛ بزرگ کردن سعید را به آنها سپرد، به این ترتیب سعید بعنوان فرزند توسط عمو و زن عموی خود بزرگ شده است.
اوفعالیت ورزشی خود را با برادرش در رشته کشتی فرنگی شروع کرد اما خیلی زود با سفارش یکی از همسایه هایشان و حمایت پدرش (عمو) از سال 86 به سمت ورزش جودو آمد.
سعید در سال 88 به تیم ملی دعوت شد و یکسال بعد فیکس تیم شد و در مسابقات جوانان آسیا توانست مدل برنز این رقابت ها و اولین مدال قاره ای خود را کسب کند.
در سال 89 قبل از فینال بخاطر برخورد با نماینده رژیم اشغالی انصراف داد و به مقام 5 جوانان جهان رسید او سپس در سال 91 به اردوی تیم بزرگسالان دعوت شد.
ملایی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال اول ورود خود مدال برنز بدست آورد.
درخشش ملایی از سال 2016 با برنز قهرمانی جودو آسیا شروع شد.
او سپس برنز قهرمانی جهان سال 2017 را در بوداپست بدست آورد و در سال 2018 در مسابقات جهانی باکو آذربایجان با شکست طلسم 15 ساله قهرمان جهان و گردن آویز طلا شد.
ملایی در رقابت های گرانداسلم پاریس در بهمن 97 بخاطر روبرو نشدن با حریم رژیم صهیونیستی برابر حریف گمنام قزاقستانی درحالی که بخت اول مدال طلا بود به عمد شکست خورد.
او در نهایت به مدال برنز رسید، این ورزشکار با اخلاق در سال 2019 در مسابقات گراندپری هوهان چین به مدال طلا دست یافت.
حالا سعید ملایی که همسری آلمانی دارد و پناهنده این کشور شده است قصد دارد درالمپیک 2020 توکیو برای کشورمغولستان مسابقه بدهد!

 

Donyaye Varzesh Toronto
با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید